Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković istakao je danas na Međuministarskom koordinacionom savetu o javnim politikama da su mladi, kao jedna od prioritetnih ciljnih grupa, prepoznati u Strategiji zapošljavanja u Republici Srbiji za period od 2021. do 2026. godine.
Selaković je ukazao na to da je opšti cilj uspostavljanje stabilnog i održivog rasta zaposlenosti, zasnovanog na znanju i dostojanstvenom radu.
Kao jednu od mera u Strategiji, on je naveo poboljšanje položaja mladih na tržištu rada, koji bi trebalo da se ogleda u porastu stope zaposlenosti i smanjenju stope nezaposlenosti.
Neophodno je smanjiti platni jaz između mladih žena i muškaraca, imajući u vidu da žene znatno zaostaju iza svojih muških vršnjaka u tom pogledu i u manjoj meri osećaju ukupno poboljšanje položaja na tržištu rada starosne kategorije kojoj pripadaju, istakao je Selaković.
Ministar je, napominjući da je u poslednjih deset godina značajno smanjen procenat nezaposlenih među mladima do 30 godina, podsetio na to da je 2012. godine procenat nezaposlenosti ove kategorije bio veći od 50 odsto i da je došlo do smanjenja od oko 60 procenata na taj broj.
Ministarstvo, sprovodeći Strategiju zapošljavanja i Akcioni plan, trudi se i radi na tome da kroz mere aktivne politike zapošljavanja, ali i promociju drugih mehanizama zapošljavanja, utiče na smanjenje nezaposlenosti među mladima, odnosno povećanje stope zaposlenosti, rekao je on i dodao da je za mere aktivne politike zapošljavanja u 2023. godini u budžetu Republike Srbije izdvojeno 6,3 milijardi dinara, što je za 300 miliona više u odnosu na budžet prošle godine.
Selaković je podsetio i na to da je pre godinu dana usvojen i Zakon o socijalnom preduzetništvu, koji je, kako je rekao, od izuzetnog značaja za omogućavanje radnog angažovanja, radne aktivacije i zapošljavanja teško zapošljivih kategorija.
Ministar se posebno osvrnuo na program „Garancija za mlade”, istakavši da taj program podrazumeva da mladi do 25 godina starosti dobijaju ponudu za posao, nastavak obrazovanja, praksu ili obuku u trajanju od četiri meseca, od ulaska u status nezaposlenosti, napuštanja ili formalnog završetka obrazovanja.
On je podsetio na to da je Evropska komisija, još u oktobru 2020. godine, usvojila sveobuhvatni ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan, kojim je definisano 10 investicionih prioriteta, od kojih je jedan garancija za mlade, u okviru oblasti razvoja ljudskog kapitala.
Prema njegovim rečima, među prioritetima Ministarstva su dva važna koraka koja su vezana za sprovođenje Plana implementacije garancije za mlade, a to je rad na donošenju novog Zakona o radnoj praksi i Zakona o volontiranju.
Oba ova zakona nalaze se u planu rada Ministarstva i uveren sam u to
da će novine koje će njihovim usvajanjem stupiti na snagu omogućiti
dobro sprovođenje programa „Garancije za mlade”, ali i uticati ozbiljno
na povećanje zaposlenosti, odnosno smanjenje nezaposlenosti mladih u
Srbiji, zaključio je Selaković.